I pomoc przedmedyczna.
21 listopada - Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
W Dniu Ogólnopolskiego Dnia Dziecka, uczniowie naszej szkole uczestniczyli w spotkaniu przygotowanym przez pedagoga szkolnego. Wspólnie obejrzeli i omówili prezentację dotyczącą Konwencji o Prawach Dziecka a uczniowie klas IV-VI zaprezentowali przygotowane przez siebie plakaty obrazujące prawa dziecka. Za dekoracje tego dnia służyły prace wykonane przez uczniów klas I-III.
Edukacja teatralna.
Poniedziałek, 21 listopada, dla większości uczniów naszej szkoły, upłynął na spotkaniu z teatrem. Przedszkolaki uczestniczyły w pełnym humory przedstawieniu "Lokomotywa pana Tuwima" a klasy IV-VI w niezwykłym spektaklu "Pan Twardowski". Historia o Panu Twardowskim wydaje nam się szczególnie ważna, nie tylko z racji ciekawej fabuły, ale przede wszystkim ze względu na jej wymiar edukacyjny. Postawa życiowa głównego bohatera, z jednej strony jest godna naśladowania (ambicja, niesienie pomocy potrzebującym), z drugiej strony warta napiętnowania (zaprzedanie duszy diabłu). Stąd dla młodego człowieka płynie jasne przesłanie, że cel nie uświęca środków. Po spektaklu uczniowie mogli porozmawiać z prawdziwymi aktorami, a Ci mniej wstydliwi wejść na scenę i zagrać swoją pierwszą rolę. Oba przedstawienia przygotowane zostały przez Narodowy Teatr Edukacji. Również uczniowie klasy III spotkali się dzisiaj z X muzą. Uczestniczyli w spektaklu "Choć na słówko" w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół.
II miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym.
Miło nam poinformować, że nasza uczennica, Laura z kl. II, została laureatką Powiatowego Konkursu Plastycznego "Mamy swoje prawa". Laura zajęła II miejsce w kategorii klas I-III. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Wszystkie kolory świata
15 listopada przedszkolaki i uczniowie poinformowani zostali przez szkolnych koordynatorów Klubu UNICEF o przystąpieniu naszej szkoły do ogólnopolskiej akcji "Wszystkie Kolory Świata". Uczniowie, wspólnie ze swoimi nauczycielami, obejrzeli film przedstawiający sytuację dzieci w Angolii. Aby pomóc w zakupie szczepionek dla swoich kolegów z Afryki uczniowie, przy pomocy rodziców i dziadków, mają za zadanie uszyć laleczkę, nadać jej imię i zgłosić ją do szkolnego konkursu, który zostanie rozstrzygnięty podczas KIERMASZU ŚWIĄTECZNEGO 14 grudnia. Wszystkie środki uzyskane ze sprzedaży laleczek przekażemy na zakup szczepionek dla dzieci w Angolii. Informacji dotyczących zasad udziału w akcji (w tym gotowy szablony do wykonania laleczki) udzielają wychowawcy klas.
Konkurs SKO na kotylion w barwach narodowych.
Szkolna Kasa Oszczędności działająca w naszej szkole z okazji Święta Niepodległości ogłosiła konkurs na najpiękniejszy kotylion w barwach narodowych. Wpłynęło 26 pięknych i niebanalnych prac. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców a w dniu 9 listopada, podczas uroczystego apelu, pani dyrektor wręczyła ufundowane przez SKO nagrody. Wśród uczniów klas 0-III zwyciężył kotylion Kacpra z klasy III, a w kategorii klas IV-VI bezkonkurencyjny był kotylion Weroniki z kl. VI. Gratulujemy pomysłów.
Święto odzyskania niepodległości.
W dniu 9 listopada, podczas uroczystego apelu, rozpoczęliśmy obchody Święta Odzyskania Niepodległości. Uczniowie wszystkich klas w odświętnych strojach, z samodzielnie przygotowanymi kotylionami, wyśpiewali przygotowane wcześniej pieśni i piosenki patriotyczne. Szczególnie w pamięć zapadnie nam wykonanie przez klasę III piosenki Czerwonych Gitar "Biały krzyż" i utworu "Przybyli ułani pod okienko" z podziałem na role w interpretacji klasy IV. Dziewczęta z klasy V przygotowały utwór "Wojenko, wojenko" na flażoletach. Dodatkowo uczniowie klas V i VI przedstawili krótki montaż poetycki pod kierunkiem pani Moniki Guby. Ciąg dalszy obchodów, będzie miał miejsce 11 listopada, gdzie nasz poczet sztandarowy uczestniczyć będzie w uroczystej mszy św. za ojczyznę w kościele parafialnym w Tychnowach, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego rozdawać będą, przygotowane przez świetlicę szkolną, biało-czerwone kotyliony.
"Śniadanie daje moc"
"Śniadanie daje moc" to program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość nt. roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. Nasza placówka od lat bierze udział w realizacji tego projektu. W związku z tym 8 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Uczniowie klas I-III, wraz z wychowawczyniami i paniami z kuchni, przygotowywali pyszne i zdrowe śniadania. Omawiali także w jaki sposób taki posiłek powinien być skomponowany, a także zalety jakie płyną ze zdrowego odżywiania.Pamiętaliśmy również o tym, że nie tylko sposób odżywiania ma wpływ na nasze zdrowie ale również ruch. Dlatego wychowawcy klas I-III przygotowali dla swoich uczniów konkurencje sportowe. Pamiętajcie "śniadanie daje moc".
Mistrzowie gminy.
Ubiegła sobota upłynęła pod znakiem sukcesów sportowych. W Szkole Podstawowej w Janowie rozegraliśmy turniej eliminacyjny Mistrzostw Szkół w drużynowym tenisie stołowym na szczeblu gminy. Naszą szkołę reprezentowały trzy drużyny w składzie:
Tychnowy I dziewczyny- Julia Redmer, Nicola Skalmowska, Paulina Wojke - zajęły I miejsce;
Tychnowy I chłopcy- Damian Bojanowski, Mateusz Skalmowski- zajęli II miejsce
Tychnowy II chłopcy- Oliver Kopyczyński, Jakub Obuchowski- zajęli I miejsce.
Mistrzowie zawodów reprezentują gminę Kwidzyn w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Otłowcu jeszcze w listopadzie. Gratulujemy sukcesu młodym tenisistom.
Gromada zuchowa "Mali odkrywcy" i ich goście
Szkolna gromada zuchowa "Mali odkrywcy" zaprosiła zaprzyjaźnioną gromadę zuchową "Odważne Tygrysy" z Kwidzyna na nocne biwakowanie w naszej szkole. Oprócz wesołych zabaw i pląsów, zuchy wykonywały również proste doświadczenia oraz zadania matematyczne pod hasłem "Chcę wiedzieć więcej niż wiem, umieć więcej niż umiem". Niespodzianką była słodka uczta, na wzór tej, w której uczestniczyli bohaterowie "Opowieści z Narnii".
Moja pierwsza wizyta u stomatologa.
Dnia 3 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się do gabinetu stomatologicznego w Kwidzynie. Celem spotkania było przeprowadzenie przeglądu zębów u dzieci. Akcję profilaktyczną pod tytułem „Moja pierwsza wizyta u stomatologa” zorganizowana i sfinansowana została przez Urząd Gminy Kwidzyn.
Dzień Jana Pawła II
Październik to szczególny czas pamięci o Papieżu Polaku - Św. Janie Pawle II. 16 października to data wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a 22 - to Dzień św. Jana Pawła II. I my pamiętamy i wspominamy tego wielkiego człowieka. W dniu 28.10 uczniowie klas II-VI uczestniczyli w uroczystym apelu przygotowanym pod kierunkiem pani Haliny Szuby. Oprócz wierszy i kilku anegdot z życia papieża oraz prezentacji o jego życiu i działalności nie zabrakło również czasu na wspólne odśpiewanie ukochanej przez Jana Pawła II "Barki". Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny związany z postacią papieża.
Bal owoców i warzyw.
Tradycyjnie, w ostatni szkolny dzień października, miał miejsce "Bal owoców i warzyw". W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III. Była to doskonała okazja, aby przypomnieć jak ważne w naszej diecie są owoce i warzywa. Uczniowie nie tylko mieli okazję pobawić się w rytmie znanych przebojów dla dzieci, ale również zaprezentować piękne stroje owocowo-warzywne, które powstały przy nieocenionej pomocy rodziców. Organizator balu - pani Barbara Gutkowska, przygotowała szereg konkursów wiedzowych i sprawnościowych, podczas których uczniowie mieli sposobność zdobycia drobnych nagród. Balowi towarzyszył Konkurs na najoryginalniejszą rzeźbę, stworzoną z owoców i warzyw. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Wicemistrzostwo gminy w unihokeju chłopców.
Nie tylko nauką i kulturą żyje nasza szkoła. W ubiegłą sobotę, 29 października, odbyły się gminne eliminacje unihokeja dziewcząt i chłopców. Zawodnicy z czterech szkół podstawowych spotkali się w Gimnazjum w Nowym Dworze Kwidzyńskim. Po sportowych zmaganiach nasza drużyna dziewcząt zajęła IV miejsce. Wicemistrzami zawodów została drużyna chłopców w składzie : D.Bojanowski, K. Sikora, M.Skalmowski, G.Wieprzkowski, S.Bubicz, K.Szych, K.Radzikowski. Gratulacje dla zawodników i trenera p. Wiolety Nowickiej.
Poetycki październik
W piątek 28 października w świetlicy w Gurczu miało miejsce bardzo kulturalne wydarzenie. Młodzi recytatorzy zmagali się w corocznym konkursie Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie zatytułowanym "Poetycki październik". Reprezentująca naszą szkołę uczennica klasy III, Julka Suknacka, zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Pozostali uczniowie również otrzymali dyplomy za udział w tym spotkaniu. Gratulujemy Julce, pozostałym laureatom i wszystkim uczestnikom poetyckiego wieczoru.
Niedźwiedź Wojtek i jego wojenne opowieści - spotkanie z edukatorem Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
W dniu dzisiejszym uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach historii przeprowadzonych przez edukatora Instytutu Pamięci Narodowej panią Barbarę Męczykowską. Była to lekcja zatytułowana "Niedźwiedź Wojtek i jego wojenne opowieści". W ciągu kilkudziesięciu minut nasi uczniowie poznali niezwykłą historię misia Wojtka i innych zwierząt biorących udział w II wojnie światowej: małpki Kaśki i kaprala Ciapka. Zajęcia prowadzone były przy zastosowaniu metod aktywizujących.
Wizyta klas I-III w kwidzyńskim teatrze.
2 listopada 2016 roku uczniowie z klas I - III obejrzeli w teatrze Kwidzyńskiego Centrum Kultury przedstawienie profilaktyczne pt. "Karolcia" wystawione przez Teatr Profilaktyczny ALERT z Wrocławia. Spektakl opowiada o dziewczynce, która znalazła magiczny koralik, spełniający życzenia. W trakcie przedstawienia szczególną uwagę zwrócono na zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przestrzegania zasad przechodzenia przez pasy na drugą stronę oraz udzielania pomocy osobom starszym.
"Fintikluszki - folkowe okruszki" - Kultura Dostępna
To już kolejny spektakl, który został zrealizowany w ramach programu Kultura Dostępna ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie. Cieszymy się, że możemy w naszej gminie gościć tak wspaniałe teatry jak Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI, który w spektaklu "Fintikluszki - folkowe okruszki" nie tylko bawił, ale również uczył, opowiadał i przeniósł najmłodszych uczestników do krainy DAWNO, DAWNO TEMU...Tym razem Teatr zagościł w naszej szkole. Po spektaklu odbyły się również warsztaty teatralne, podczas których uczniowie klasy III tworzyli wspaniałe lalki oraz uczyli się wyrażać swoje emocje w sposób iście teatralny.Zapraszamy do oglądania pięknych zdjęć pana Marcina Kurkusa.
31 października, 1 listopada
Przypominamy, że dzień 31 października jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych. W szkole nauczyciele pełnić będą dyżur w godz. 8.00- 15.30. Wobec braku deklaracji ze strony rodziców, o potrzebie opieki w tym dniu, transport autobusowy jest odwołany.
1 listopada (Święto Zmarłych) jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Klasa IV na audiencji u Wielkiego Mistrza.
W środę 12 października uczniowie klasy czwartej pod opieką p. Moniki Guby i p. Wiolety Nowickiej wybrali się na wycieczkę do Muzeum Zamkowego w Malborku. Uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach przygotowanych dla grup szkolnych pt. „Szlak zamkowych tajemnic”. Odkrywali interesujące, a dla nich jeszcze nieznane, miejsca w zamku. Byli w kuchni, gdzie poznali potrawy, które znajdowały swoje miejsce na wystawnych ucztach krzyżackich. Po drodze spotkali mincerza, który wybijał monety. Poznali także sposób ogrzewania sal średniowiecznego zamku. W nagrodę, za prawidłowo odgadnięte hasło, uzyskali możliwość audiencji u Wielkiego Mistrza. Po udanej wyprawie uczniowie zakupili pamiątki dla siebie i swoich bliskich.
Archiwum Aktualności