Dzień Babci i Dziadka w oddziale "0"
Młodzi mistrzowie.
Miło nam poinformować, że nasi uczniowie, młodzi mieszkańcy Gminy Kwidzyn, zajęli czołowe miejsca w Otwartych Mistrzostwach Gniewu w Tenisie Stołowym. Po czterech turniejach, w klasyfikacji generalnej Staś Redmer zajął I , a Karol Radzikowski II miejsce w kategorii Skrzat - Żak. Gratulujemy młodym tenisistom i trenerowi panu Aleksandrowi Cichockiemu.
Uczniowie klas I-III w Pracowni Rzeźby w Rakowcu
Dnia 09.02.2017 odbyły się warsztaty w Pracowni Rzeźby w Rakowcu, w którym wzięli udział uczniowie klas I-III naszej szkoły. Dzieci zwiedzały pracownie, poznały podstawowe techniki rzeźbienia i narzędzia rzeźbierza, po czym samodzielnie wykonały prace z patyków i klamerek. Swoje dzieła zabrały wraz z certyfikatami rzeźbiarza jako pamiątkę warsztatów. Wyjazd ten był nagrodą dla autorów laleczek wykonanych w ramach projektu "Wszystkie kolory świata".
Złotka z Tychnów
W sobotę 11 lutego nasza szkoła była gospodarzem eliminacji gminnych Mistrzostw Szkół Podstawowych w mini piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. W rozgrywkach wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z gminy Kwidzyn. Wspaniała walka i postawa fair play zawodników pozwoliła sprawnie przeprowadzić zawody i wyłonić zwycięzców.
Chłopcy z Tychnów zajęli I miejsce. Złotkami eliminacji wśród dziewcząt zostały zawodniczki naszej szkoły. Gratulacje!!!
Wicemistrzowie gminnej mps: Bojanowski D., Dobosz D., Skalmowski M., Ciszek P., Gogolewski M., Bubicz S.,Sikora K..
Mistrzynie gminy: W. Wielgosz, m. Wojtacka D. Detmer, K. Bielińska , K. Kot, J. Redmer, N. Skalmowska, A. Zwidryn. Trenerem obu drużyn jest p. Wioleta Nowicka.
Wspólne gotowanie - orientacja zawodowa.
W naszej szkole zajęcia w zakresie orientacji zawodowej rozpoczynamy bardzo wcześnie. W ramach tematyki tygodnia - poznajemy pracę kucharki, 3 - 4-latki gotowały zupę jarzynową. Pani kucharka omówiła z dziećmi składniki potrzebne do zrobienia zupy. Następnie dzieci, pod czujnym okiem wychowawczyni, kroiły i tarły warzywa, które już w garnku powędrowały do kuchni. Po ugotowaniu posiłku, maluchy wraz z zaproszonymi gośćmi, zjadły pyszną zupkę, czego dowodem były puste miseczki.
Klasa III w Zielonej Szkole.
W dniach 30-31 stycznia, klasa III pod opieką p. Katarzyny Stankiewicz i Agnieszki Świderskiej uczestniczyła w zajęciach Zielonej Szkoły w Brachlewie. Program był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami na śniegu. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Uczniowie odwiedzili szkółkę leśną, gdzie poznali budowę lasu oraz jego mieszkańców. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem metody eksperymentu - ciekawa chemia. Dodatkową atrakcją był tort i zabawa urodzinowa Kacpra. Dzieci uczyły się samodzielności, samokontroli i samooceny. W trakcie trwania zajęć poznawały swoje słabe i mocne strony. Do szkoły wrócili uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień.
UWAGA - zmiana sposobu płatności za posiłki i pobyt w przedszkolu.
Z dniem 1 stycznia 2017r. w związku ze zmianami wprowadzonymi zarządzeniem nr 124/16 Wójta Gminy Kwidzyn z dnia 20 grudnia 2016 roku w sprawie zasad centralizacji rozliczeń VAT w Gminie Kwidzyn i jej jednostkach budżetowych i wprowadza się następujące zasady:
1. Opłatę za obiady wnosi się tylko w formie bezgotówkowej – przelew na rachunek bankowy:
Szkoła Podstawowa im. M. Kotlarz w Tychnowach, Tychnowy 81, 82-500 Kwidzyn, woj. pomorskie
Nr Rachunku: PBS Kwidzyn 13 8300 0009 0016 2013 2000 0040
Przypominamy także o konieczności prawidłowego opisywania wpłat za obiady. W tytule przelewu powinno znaleźć się imię i nazwisko korzystającego z posiłku dziecka oraz miesiąc jakiego dotyczy wpłata, np.:
JAN KOWALSKI, klasa, OBIADY styczeń 2017
2. Opłatę za obiady w stołówce szkolnej dokonuje się do 15 każdego miesiąca (proszę pamiętać że 15 to data zaksięgowania opłaty na koncie szkoły).
3. Procedura postępowania wobec dłużników:
1) Ustne przypomnienie dziecku o mijającym terminie opłat.
2) Pisemne przypomnienie rodzicom lub opiekunom o mijającym terminie opłat za pośrednictwem dziecka poprzez zeszyt
korespondencyjny lub informację wysłaną na podany adres e-mail.
3) Telefoniczne poinformowanie rodziców bądź opiekunów przez wychowawcę.
4) Wezwanie do zapłaty wysłane do rodziców bądź opiekunów listem poleconym.
5) W przypadku braku wpłaty do 15 danego miesiąca wydawanie dziecku posiłku zostaje wstrzymane od następnego miesiąca,
a wobec rodziców bądź opiekunów zostaną wszczęte procedury mające na celu uregulowanie zaległych należności zgodnie
z obowiązującym prawem.
dyrektor szkoły
Zofia Szreder-Strąk
Wpłaty na Radę Rodziców również na konto.
Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Tychnowach uprzejmie informuje wszystkich Rodziców, że możliwa jest również wpłata składek na konto.
Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Tychnowach
Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie 30 8300 0009 0009 4009 2000 0010
Składka na Radę Rodziców w roku szkolnym 2016/2017 wynosi 30 zł. od dziecka.
II miejsce w powiecie w usportowionej formie Dwa Ognie
W ostatni dzień stycznia, uczniowie klasy III i IV reprezentowali naszą gminę na finałach powiatu w usportowionej formie popularnej gry Dwa Ognie. Zawody odbyły się w Zespole Szkół w Sadlinkach. Po dwóch sprawnie przeprowadzonych i wygranych pojedynkach, zajmowaliśmy I miejsce. Ostatni mecz przegraliśmy 3 zbiciami, co w rezultacie pozwoliło zająć naszej drużynie II miejsce. Szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Oliver Kopyczyński, Jakub Obuchowski, Karol Radzikowski, Michał Tymicki, Bartłomiej Szych, Jakub Rechnio, Damian Zakrzewski, Stanisław Redmer, Jakub Naguszewski, Jakub Świderski. GRATULACJE!
Bezpieczne ferie.
Dzięki wizycie przemiłych pań policjantek z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie najmłodsi uczniowie naszej szkoły wiedzą, jak korzystać z ferii, aby były bezpieczne.
Uczniowie klas IV-VI w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie.
W dniu 10 stycznia uczniowie klas IV-VI - uczestnicy projektu Unicef "Wszystkie kolory świata" - brali udział w edukacyjnych warsztatach regionalnych w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie. Uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę o regionie Dolnego Powiśla ale przede wszystkim stali się autorami przepięknych bransoletek, naszyjników i makatek samodzielnie wykonanych na krosnach tkackich, pod okiem doświadczonych instruktorek. Jak zawsze wiele frajdy uczestnikom zajęć sprawiło dojenie krowy a bajki opowiedziane przez panią Ewę (przy pomocy teatrzyku obrazkowego „KAMISHIBA") sprawiły radość nawet uczniom klasy VI. Dziękujemy instruktorom Gminnego Ośrodka Kultury - pani Anecie i pani Ewie za miłe przyjęcie i twórczo spędzony czas.
Przedszkolaki w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie
Dnia 5 stycznia 2017 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych brały udział w warsztatach edukacyjnych w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie. Podczas spotkania przedszkolaki poznały zwyczaje w gospodarstwie domowym, stare narzędzia i przedmioty (młynek do wyrobu kawy zbożowej, balia, tarka i magiel, maselnica oraz foremka do masła). Podczas zajęć uczestnicy maglowali ubranka, doili krowę oraz wykonali bułeczki z masy solnej. Mieliśmy także możliwość zapoznania się z haftem oraz wzorami haftu powiślańskiego oraz strojami ludowymi występującymi w różnych rejonach Polski. Na pamiątkę udziału z zajęciach dzieci wykonały serwetkę papierową przy użyciu pieczątek z wzorami haftu powiślańskiego. Na koniec spotkania wzięliśmy udział w aktywnych warsztatach wykonania matki na krośnie.
Jasełka szkolne i spotkanie z Mikołajem.
Tradycyjnie, w ostatni dzień nauki w roku 2016, odbyły się jasełka szkolne przygotowane przez przedszkolaków i uczniów klasy II i III pod opieką wychowawców i pani Haliny Szuby. Nasi uczniowie przedstawili świąteczny montaż słowno-muzyczny przybliżający nam najważniejsze wydarzenia sprzew ponad 2000 lat, przeplatane najpiękniejszymi polskimi kolędami. W tym dniu, opiekun SKO wręczył również lauretaom konkursu szkolnego na najpiękniejszego anioła - nagrody. Na zakończenie spotkania odwiedził nas Mikołaj w towarzystwie bałwana Olafa i wręczył wszystkim dzieciom słodkości ufundowane przez Radę Rodziców. Dzieci pięknie podziękowały za upominki świąteczną piosenką. Jeszcze raz dziekujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie jasełek, również Rodzicom za liczny udział w spotkaniu.
II Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Portret Niezwykłego św. Mikołaja".
Z przyjemnością informujemy, że został rozstrzygnięty II Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Portret Niezwykłego św. Mikołaja” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 81 w Gdańsku. Uczniowie naszej szkoły są wśród laureatów konkursu: w kategorii klas 0-I - 3 miejsce zajął Filip Maciejewski, w kategorii klas II Natalka Biskup zajęła 2 miejsce a Zuzanna Belka otrzymała wyróżnienie. Wszystkim laureatom gratulujemy.
Życzenia bożonarodzeniowe.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy nadziei, własnego skrawka nieba, zadumy nad płomieniem świecy, filiżanki dobrej, pachnącej kawy, piękna poezji, muzyki, pogodnych świąt zimowych, odpoczynku, zwolnienia oddechu i nabrania dystansu do tego, co wokół. Życzymy Państwu chwil roziskrzonych kolędą, śmiechem i wspomnieniami.
Wesołych świąt!
W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej im. Marii Kotlarz w Tychnowach
Dyrektor
Zofia Szreder-Strąk
Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny w tenisie stołowym.
Miło nam poinformować o wysokich miejscach naszych uczniów w Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym w tenisie stołowym. W rozgrywkach Jakub Obuchowski zajął wysokie 6 miejsce, Karol Radzikowski 17. W turnieju grało 40 najlepszych zawodników z województwa pomorskiego w kategorii żak (do klasy IV). W meczu o 5 miejsce Kuba Obuchowski pechowo złamał rakietkę i niestety mecz przegrał, zajął jednak wysokie 6 miejsce grając rakietką kolegi. Gratulujemy sukcesów młodym tenisistom.
Wizyta klasy I w Fabryce św. Mikołaja.
W dniu 19.12.2016 r. uczniowie klasy I wraz z rodzicami i opiekunami odwiedzili Fabrykę Świętego Mikołaja w Gdańsku. Elfy, na specjalnie życzenie Świętego Mikołaja, oprowadziły ich po zakamarkach jego Wielkiej Fabryki. Dzieci, nie tylko wzięły udział w świątecznych przygotowaniach, ale również pomogły Elfom stworzyć specjalny eliksir. Był on niezbędny, aby przygotować się do Świąt i dostarczyć prezenty do każdego dziecka na świecie. By skomponować eliksir dzieci odwiedziły 10 punktów z atrakcjami, wykazały się aktywnością ruchową i zręcznościową oraz rozwiązywały zagadki logiczne. Wykonywały również doświadczenia w laboratorium chemicznym. Wizytę zwieńczyło spotkanie ze Świętym Mikołajem, od którego dzieci otrzymały drobne upominki.
Wyjazd profilaktyczny do zagrody edukacyjnej w Krastudach
W piątek, 16 grudnia, uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych „Żyję zdrowo na sportowo”. Wyjazd sfinansowany został ze środków Gminnej Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy Kwidzyn w ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu. Dzieci brały udział w warsztatach świątecznych: dekorowały pierniki, tworzyły Mikołajki z drewna, własnoręcznie przygotowały wieńce świąteczne. Na świeżym powietrzu wyruszyły na poszukiwanie Świętego Mikołaja. Udekorowały choinkę pokarmem dla ptaków i wspólnie z opiekunami biesiadowali przy ognisku, jedząc pieczone jabłka z cynamonem oraz gorące kiełbaski.
Pomoc przedświąteczna
Nie tylko pomoc dla dzieci w Afryce jest dla nas ważna. Uczniowie, rodzice i pracownicy naszej szkoły pamiętali przed świętami również o osobach starszych i samotnych z naszego środowiska. W dniu dzisiejszym zakończyliśmy zbiórkę żywności oraz chemii gospodarczej i zgromadzone dary przekazaliśmy Parafialnemu Zespołowi Caritas przy parafii św. Jerzego w Tychnowach. Po raz kolejny dziękujemy za przyłączenie się do naszej akcji.
Żywa lekcja przyrody
Obcy w szkole. W dniu 15 grudnia odbywały się niezwykłe lekcje przyrody. W czasie tych zajęć uczniowie poznawali gady, pajęczaki i owady. Obserwowali ptaszniki, wije, kameleony, straszyki australijskie, patyczaki, skorpiony, jaszczurki, liśćce i modliszki. Można było przyglądać się tym organizmom, a niektóre nawet położyć sobie na ramieniu. Straszyki pokazały jak pięknie potrafią tańczyć.
Prowadzący wyjaśniali uczniom jak poszczególne gatunki odżywiają się i zachowują w różnych sytuacjach. Wszyscy uczniowie byli zadowoleni i podekscytowani. Pod koniec zajęć można było zakupić patyczaka lub straszyka i zabrać go do domu, by móc się nim opiekować. Przed Państwem nieustraszone przedszkolaki i uczniowie klas I-IV.
Archiwum Aktualności