• Zajęcia edukacyjne ze zwierzatkiem

          • W dniu wczorajszym do klasy I, II oraz III pani pedagog, Barbara Dzich, zaprosiła naszego przyjaciela szkoły, Panią Marzenę Adamczyk ze stowarzyszenia Adopciaki. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o zwierzątka.

          • Ślubowanie pierwszoklasistów

          • W dniu dzisiejszym społeczność szkolna powiększyła się o nowych członków. Uczniowie klasy I, w obecności swoich rodziców i dziadków, dyrektora, nauczycieli i starszych kolegów, złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów edukacyjnych.

          • Zajęcia - język migowy w przedszkolu

          • W dniu dzisiejszym dzieci z oddziału zerowego wzięły udział w zajęciach z języka migowego, które poprowadziła Pani Jolanta Kwiatkowska, przyjaciel naszej szkoły. Prowadząca wprowadziła dzieciom podstawy teoretyczne mające na celu rozbudzeniu wrażliwości i otwartości dzieci na osoby głuchonieme. Przedszkolaki poznały podstawowe znaki dotyczące rodziny, dni tygodnia, kolory, zwierzęta, zwroty grzecznościowe. Zajęcia odbywały się w luźnej i miłej atmosferze. Dziękujemy Pani Joli za przyjęcie naszego zaproszenia i za bardzo ciekawe zajęcia. Podziękowaniaw imieniu wychowawcy oraz dzieci składam również Pani Basi, pedagogowi szkolnemu, za intensywną współpracę oraz Pani Emilii za przywiezienie i odwiezienie naszego gościa.

          • Wycieczka do stomatologa

          • Dnia 25 października 2019 roku odbył się wyjazd dzieci z oddziału zerowego do stomatologa w Kwidzynie. Podczas wizyty przeprowadzony został przegląd jamy ustnej i zgryzu u dzieci. Przedszkolaki miały także możliwość poznać kolejny ciekawy zawód i dowiedzieć się na czym polega praca stomatologa.

          • "Kulturalnie, zdrowo i sportowo".

          • "Kulturalnie, zdrowo i sportowo"- to festyn, w którym nasza szkoła wzięła udział kolejny raz. Jak zwykle nastroje uczestników jak i organizatorzy nas nie zawiedli. Pogoda nam dopisała i mieliśmy możliwość podziwiania pięknej doliny Wisły podczas corocznego marszu nordic - walking. Cała impreza okraszona była smacznym poczęstunkiem okolicznych gospodyń. Nie omieszkaliśmy skorzystać z jesiennych darów. Syci i zadowoleni wróciliśmy do domu pod opieką p. Wiolety Nowickiej.

             

          • II wojna światowa w ujęciu bractwa historycznego Kerin.

          • W dniu 25 października uczniowie klas II-VIII uczestniczyli w pokazie historycznym "II wojna światowa". Szkołę odwiedzili edukatorzy z Bractwa Kerin, które od lat propaguje wiedzę historyczną. Tym razem przybliżyli dzieciom i młodzieży okres drugiej wojny światowej. Jak zawsze, w pokazie aktywnie uczestniczyli nasi uczniowie. Spotkanie zorganizowała nauczycielka historii - pani Zofia Szreder-Strąk.

          • Wycieczka wolontariuszy do Warszawy

          • 16 października wolontariusze wyróżnieni w roku szkolnym 2018/2019 uczestniczyli w wyjeździe do Warszawy, zorganizowanym przez panią pedagog - Barbarę Dzich. Celem wyjazdu było zwiedzenie Pałacu Prezydenckiego. Budynek został wzniesiony w latach 40. XVII wieku przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego. Kilka lat po wybudowaniu trafił w ręce rodu Lubomirskich, a następnie, aż na 150 lat, przeszedł na własność Radziwiłłów z linii Nieświeskiej. W latach 1768-1778 spełniał nawet funkcje teatru, w którym specjalną lożę miał król Stanisław August Poniatowski. W 1818 roku w pałacu wystąpił publicznie po raz pierwszy Fryderyk Chopin, który miał wtedy osiem lat. Na początku XIX wieku nastąpiła też przebudowa, nadająca miejscu aktualny charakter klasycystyczny. W połowie XIX wieku na skutek pożaru został zniszczony prawie doszczętnie korpus główny - nad rekonstrukcją czuwał Alfons Kropiwnicki.Wolontariusze mieli możliwość zobaczenia najważniejszych sal w Pałacu. Jednym z ciekawszych miejsc w Pałacu Prezydenckim jest Antyszambra, co z francuskiego oznacza pokój powitań przed salą balową. W dzisiejszych czasach pełni funkcję przedpokoju otwierającego drzwi do sekretariatu Prezydenta oraz biura Szefa Gabinetu Prezydenta RP. Antyszambra jest miejscem przyjmowania i witania gości zapraszanych na wystawne obiady wydawane przez głowę państwa. Jedynym w swoim rodzaju miejscem jest Salonik Zimowy, zwany też Ogrodem Zimowym, piękne pomieszczenie powstałe w wyniku przekształcenia nieużywanego tarasu. W suficie pokoju znajduje się szklana kopuła, która robi niesamowite wrażenie na zwiedzających. W Ogrodzie Zimowym odbywają się spotkania pozwalające na przeprowadzanie zakulisowych rozmów z gośćmi Prezydenta. Kolejnym wnętrzem jest Sala Bankietowa, nazywana także Obrazową - ta nazwy świadczy o wystroju wnętrza, wypełnionego malarskimi dziełami sztuki. W trakcie ważnych ceremonii podaje się tutaj poczęstunek dla gości; tutaj odbywają się także ważniejsze wydarzenia jak rady gabinetowe, czyli posiedzenia rządu pod przewodnictwem głowy państwa. Sala jest również miejscem organizacji konferencji dla mediów. Najważniejszym pomieszczeniem jest jednak Sala Kolumnowa, inaczej Balowa, w której obywają się wszystkie większe uroczystości. To miejsce powoływania i odwoływania rządów, mianowania sędziów oraz odznaczania orderami państwowymi, stopniami generalskimi i przyznawania tytułów naukowych. Tutaj właśnie odbyło się przełomowe spotkanie opozycji z rządem w 1989 roku przy okrągłym stole, a w roku 1955 zawarty został Układ Warszawski. Zwiedzając Salę Kolumnową, warto przyjrzeć się imponującemu żyrandolowi, składający się z 5 obręczy, 80 świec i 3600 kryształów. Wycieczka na długo zostanie w pamięci wolontariuszy.

          • Ślubowanie Wolontariuszy

          • W dniu dzisiejszym w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie, odbyło się uroczyste „Ślubowanie Wolontariuszy”. Wolontariusze, wraz ze swoim opiekunem, Panią Barbarą Dzich, zaprosili honorowych gości – przyjaciół szkoły. Podczas spotkania obecna była Pani Barbara Sandomierska - społeczny rzecznik praw dziecka, Marzena Adamczyk ze stowarzyszenia Adopciaki, Wiesława Cichowicz - przedstawiciel DPS Kwidzyn, Julita Rzepczyńska oraz honorowy gość - dyrektor biura senatora Pan Leszka Czarnobaja, Pani Katarzyna Ochlik. Pani Kasia odczytała list od pana senatora skierowany do wolontariuszy, w którym autor podkreślił, jak ważne jest pochylenie się nad drugim człowiekiem. Dyrektor, pan Maciej Manowski wraz z panią Basia i wolontariuszami wręczyli naszym gościom plakietki „Przyjaciela Szkoły”. Podczas uroczystości towarzyszyło nam wiele emocji: radość, wzruszenie oraz ogromny podziw i wyrazy uznania dla naszych wolontariuszy. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie.

          • Uczta na Olimpie - międzyprzedmiotowy projekt edukacyjny klasy V.

          • Na zakończenie omawiania tematów związanych z mitologią grecką, uczniowie klasy V zorganizowali ucztę bogów. Biesiadę rozpoczęła para królewska - Zeus i Hera, którzy serdecznie powitali przybyłych na Olimp. Każdy z przybyłych gości prezentował się na forum i opowiadała o tym kim jest, o swoim pochodzeniu, atrybutach lub charakterystycznych elementach stroju. Na uczcie pojawiła się cała olimpijska 12 bogów, jak również muzy i bóstwa lokalne. Zasiedli przy suto zastawionym stole, na którym nie zabrakło greckich specjalności. Były winogrona, oliwki, różnego rodzaju orzechy, chałwa, ser feta i przesłodkie ciasto filo. Nie zabrakło również wspólnie odtańczonej Zorby.

            Nad całością przedsięwzięcia czuwały panie Dorota Kalinowska i Zofia Szreder-Strąk.

            Dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji projektu.

          • Owocowe szaszłyki

          • Wczoraj przedszkolaki z oddziału "0" bawiły się w „owocowy stragan”, określały kształt owoców, ich kolor, wielkość oraz nazwę. Dzieci tego dnia miały dużo pracy, każdy nadziewał na patyczki przygotowane produkty, tworząc pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Po skończonej pracy dzieci ze smakiem zjadły owocowe przysmaki. Przedszkolakom bardzo smakowała własnoręcznie wykonana potrawa. Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.

          • Zajęcia na temat zdrowego odżywiania w przedszkolu

          • Jesień to doskonały czas na warzywne zbiory i czas na kształtowanie u dzieci prawidłowych zasad zdrowego odżywiania. W ciągu ostatnich dni nasze 5- latki poznawały warzywa. Dzięki pomocy rodziców w naszej sali zrobiło się kolorowo a zapach warzyw zachęcał dzieci do działania. Podsumowaniem tygodnia było wykonanie syropu z buraków, którym dzieci się delektowały. Było kolorowo i wesoło a dzieciom uśmiech nie schodził z twarzy. Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji zadań.

          • Akcja "Kasztanobranie"

          • Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym nasza szkoła wzięła udział w akcji „Kasztanobranie”. Akcja była przeprowadzona w dniach od 18 września do 15 października 2019 roku. W tym czasie udało się nam zebrać ponad tonę kasztanów.

          • Powiatowe rozgrywki w badmintona.

          • W dniu 15 października nasi uczniowie wzięli udział w powiatowych rozgrywkach dzieci i młodzieży w badmintona. Dziewczynki w składzie: Laura Przelińska, Kinga Filbrandt wywalczyły II miejsce, podobnie jak ich starsi koledzy z klasy VI - Jakub Naguszewski, Stanisław Redmer i Jakub Świderski. Po zażartej i bardzo wyrównanej walce - młodzież z klasy VIII - Jakub Obuchowski, Karol Radzikowski i Oliver Kopyczyński ostatecznie wywalczyła III miejsce. Gratulujemy.

          • Wyjazd wolontariuszy do Malborka

          • W dniu dzisiejszym pedagog szkolny, Pani Barbara Dzich wraz z wolontariuszami z naszej szkoły, skorzystały z zaproszenia dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Malborku i odwiedzili uczniów tamtejszej szkoły, w celu omówienia znaczenia wolontariatu w życiu młodego człowieka. Zajęcia cieszyły się dużym uznaniem.

          • Młodzieżowe wybory parlamentarne w naszej szkole.

          • Nasz szkoła po raz pierwszy wzięła udział w programie edukacyjnym Centrum Edukacji Obywatelskiej "Młodzi głosują". Celem tej akcji jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez: umożliwienie im udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze oraz dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów.W działania na rzecz podniesienia frekwencji wyborczej zaangażowała się grupa uczniów z klasy VII, którzy przygotowali dla swoich kolegów spotkania dotyczące procedur wyborczych, programów wyborczych partii zgłoszonych w naszym okręgu wyborczym oraz, wspólnie z Mikołajem Kopernikiem i Marią Curie-Skłodowską :), przekonywali do pójścia na wybory.Przygotowali również Młodzieżowe Wybory Parlamentarne, które w naszej szkole odbyły się w dniu dzisiejszym. Frekwencja dopisała, w głosowaniu wzięło udział 83% uprawnionych do oddania głosu.Nasza młodzież już wie, jak ważne są wybory i że każdy głos ma znaczenie. Teraz już tylko pozostało im przekonać do tego dorosłych i w najbliższą niedzielę, wspólnie z nimi, odwiedzić lokale wyborcze.Szkolnym koordynatorem akcji był nauczyciel historii - pani Zofia Szreder-Strąk.

          • "Zabawka ludowa z Powiśla" - klasy II i IV w pracowni w Podzamczu.

          • "Zabawka ludowa z Powiśla" to projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie w partnerstwie z Kwidzyńskim Towarzystwem Kulturalnym i Towarzystwem Miłośników Ziemi Kwidzyńskiej. W dniu dzisiejszym z warsztatów tworzenia oraz zdobienia zabawki ludowej z wykorzystaniem tradycyjnych form i zdobień powiślańskiego haftu płaskiego w Pracowni Haftu Artystycznego w Podzamczu skorzystały klasa II i IV, pod opieką p. K. Lewandowskiej i A. Wiśniewskiej. Przejazd uczniów sfinansowała Szkolna Kasa Oszczędności.

          • Sprzatanie Świata.

          • Zapraszamy Was do wspólnego działania na rzecz poszanowania środowiska. Akcja "Sprzątanie świata " to proste działania, ale my już czujemy smak towarzyszącej im przygody. Szczególnie zachęcamy Was, podejmujcie działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji nie będziemy zaśmiecać, ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowisko. To będzie sensowna w praktyce filozofia.

            Temat tegorocznej edycji to "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" Kulminacja akcji nastąpiła w trzeci weekend września, to jest 20-22 września.Jak co roku do akcji przystąpili również uczniowie z naszej szkoły; tym razem przykładem „świeciły” najstarsze klasy.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Marii Kotlarz w Tychnowach
      • tel./fax 55 2751295
      • Tychnowy, ul. Kwidzyńska 19 82-500 Kwidzyn woj. pomorskie Poland
      • 5811783814
  • Galeria zdjęć

      brak danych