Przygody przedszkolaków.
- 38
Spotkanie z Ciotką - Klotką.
- 42
W ramach czytelniczego projektu edukacyjnego „ Święto Książki”, realizowanego w klasach I – III, naszą szkołę odwiedziła pani Ewa Chotomska – pisarka, scenarzystka, autorka tekstów piosenek dla dzieci, współzałożycielka zespołu Fasolki. Przy jej udziale powstawały programy telewizyjne skierowane do dzieci : „Fasola”, „Tik – Tak”, „Jedyneczka, „Budzik”, „Domowe przedszkole”, „Młynek”. Ewa Chotomska, popularna Ciotka Klotka z kultowego już dziś programu „ Tik- Tak”, napisała teksty ponad 300 piosenek. Najpopularniejsze to: „Szczotka, pasta”, „Mydło lubi zabawę”, „Myj zęby”, „Moja fantazja”. Pisarka jest autorką książek cieszących się dużym zainteresowaniem młodych czytelników: „Zając Poziomka”, „Kuchenny Alfabet w Zagadkach”, „Pamiętnik Felka Parerasa”, „Wiersze pod psem”, „Piosennik Ciotki Klotki”, „Opowiadania o zwierzętach. Polscy pisarze dzieciom”.Pani Ewa Chotomska w interesujący sposób opowiadała dzieciom o wielkiej roli czytania książek dla rozwoju wyobraźni i twórczego myślenia. Nie obyło się też bez rozwiązywania zagadek przez uczniów oraz śpiewania piosenek , do których teksty napisała Pani Ewa, a które wszyscy znają.
Wykaz instytucji wsparcia dziecka i rodziny
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Kwidzynie, ul. Chopina 26 (II piętro), oik.kwidzyn@gmial.com, telefon: 512 909 991
Ośrodek Interwencji Kryzysowej zapewnia pomoc poprzez:
W ośrodku prowadzone są dyżury od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:00.
- porady prawne w poniedziałki godz. 15:00-17:00 (po uprzednim umówieniu się),
- konsultacje psychologiczne we wtorki godz. 14:00 - 18:00 i piątki w godz. 10:00 - 12:00,
- psychoterapię indywidualną krótkoterminową - czwartki w godz. 15:00 - 17:00 i piątki
w godz. 12:00 - 14:00 (po uprzednim umówieniu się)
- psychoterapię grupową,
- poradnictwo socjalne,
- warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców,
- warsztaty edukacyjne dla różnych grup (małoletnich w ciąży, osób niepełnosprawnych,
osób starszych),
- możliwe jest zorganizowanie krótkoterminowego schronienia,
- opracowywane i realizowane są indywidualne programy korekcyjno - edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie - po uprzednim umówieniu się.Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna w Kwidzynie, ul. Grudziądzka 8,
tel. 55 279 21 19To miejsca, gdzie dzieciom i młodzieży udziela się m.in. pomocy, gdy mają kłopoty w nauce czy trudność z wyborem zawodu. Młode osoby mogą zgłaszać się również po pomoc psychologiczną, np. mając trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami czy problemy w rodzinie.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie, gen. Józefa Hallera 5,
Tel. 55 279 99 15 / 55 646 18 00Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem,
ul. Piastowska 39, Kwidzyn, pomoc.integracjaplus.pl, tel. 537 506 066Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie, ul. Kościuszki 30, tel. 55 645 03 88
Ośrodek dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Malborku ul. Mickiewicza 26/1, 82-200 Malbork tel. 795-035-345, e-mail pomocpokrzywdzonym.malbork@gmail.com
Zespół Interdyscyplinarny Gminy Kwidzyn – GOPS w Kwidzynie ul. Grudziądzka 30, tel. 55 261 04 47 (przemoc w rodzinie)
Telefon zaufania: 116 111 lub 800 100 100, www.116111.pl
Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
www.niebieskalinia.pl 0 801 12-00-02 (płatny pierwszy impuls)
Prawnik: poniedziałek i wtorek 17.00-21.00 pod numerem telefonu 0-22/ 666 28 5022 635 93 92 - Telefon grupy edukatorów seksualnych "PONTON"
Raz w tygodniu, w piątek pod tym numerem w godzinach 16:00-20:00 wolontariusze - edukatorzy seksualni Grupy "Ponton" odpowiadają na wasze pytania związane z seksualnością, dojrzewaniem, antykoncepcją itp. Opłata za połączenie z numerem zgodnie z cennikiem operatora www.ponton.org.pl Pomoc dla młodzieży.800 12 12 12 – Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Tu również możesz zadzwonić, gdy nie wiesz z kim porozmawiać, a coś bardzo Cię martwi. Możesz tam także zgłaszać takie sytuacje, które według Ciebie są niesprawiedliwe i masz poczucie, że ktoś zachował się nie tak jak powinien – np. złamał prawo. Telefon jest bezpłatny
i jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny 8:15 do 20:00 (połączenie bezpłatne). Jeśli zadzwonisz tam w godzinach nocnych i zostawisz informację o sobie i swój numer – konsultanci do Ciebie oddzwonią. Pomoc dla dzieci i dorosłych.
800 100 100 – helpline.org.pl
Zadzwoń lub napisz do Zespołu helpline.org.pl jeśli korzystasz z Internetu i telefonu komórkowego i dzieje się coś co Cię niepokoi, np. ktoś bez Twojej zgody rozsyła Twoje zdjęcia, czy ktoś obraża Cię w Internecie. Możesz tam zadzwonić również wtedy, gdy masz obawy, że zbyt często korzystasz z telefonu lub Internetu. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 do 18.00 (połączenie bezpłatne). W tych samych godzinach działa chat na stronie www.helpline.org.pl Pomoc dla dzieci, młodzieży i dorosłych801 190 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania” Zadzwoń jeśli masz problemy z narkotykami, używasz ich, jesteś uzależniony lub martwisz się
o kogoś z Twojego otoczenia. Możesz tam uzyskać fachową poradę, a także informację o tym, jak pomóc sobie lub bliskiej osobie. Telefon jest czynny codziennie w godzinach od 16.00 do 21.00. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia. Pomoc dla dzieci i dorosłych.
Dzień Mamy i Taty w oddziałach przedszkolnych.
- 70
W dniu 25 maja przedszkolaki z naszej szkoły zaprosiły swoich ukochanych Rodziców i bliskich na rodzinne obchody Dnia May i Dnia Taty. Nie zabrakło śpiewanych życzeń, chóralnego "Sto lat" i wspólnych zabaw. A że pogoda jak zwykle dopisała, spędzony czas na świeżym powietrzu, był okazją do wielu uśmiechów, miłych rozmów i odpoczynku przy kawie, pysznym domowym cieście i ognisku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszego spotkania za ich radosną obecność.
Święto Książki po raz XVIII
W dniu 22 maja Święto Książki w naszej szkole osiągnęło pełnoletność. Od XVIII lat, kolejne roczniki uczniów edukacji wczesnoszkolnej uczestniczą w majowym spotkaniu podsumowującym całoroczną edukację czytelniczą, którą prowadzimy wspólnie z Publiczną Biblioteką Gminy Kwidzyn. W tym roku młodzi czytelnicy cyklicznie odwiedzali gościnne progi biblioteki w Tychnowach, gdzie wspólnie poznawali treść książki Christl Vogl "Sonia to imię małego słonia". Dzień wczorajszy był finałem ich pracy. Uczniowie, uczestnicząc w konkursie międzyklasowym, prezentowali swoje talenty wokalne, plastyczne i wyśmienitą znajomość poznanej lektury. A że urodziny Święta Książki były 18, to i zaproszeni goście byli wyjątkowi. W tym roku naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Kwidzyn, pan Dariusz Wierzba oraz dyrektor Publicznej Biblioteki Gminy Kwidzyn - pani Małgorzata Lasota.W tym dniu również uczniowie klasy I zostali uroczyście pasowani na czytelników.
33
Inicjatywy Lokalne w naszej szkole
Za nami pierwsze spotkanie w ramach realizacji Inicjatyw Lokalnych, przygotowanych przez grupę nieformalną Kreatywne Tychnowy, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i partnerami. Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkańcom Tychnów i okolic za liczne przybycie a pani Beacie Ungrowskiej za dzielenie się swoją pasją. Zrobiliśmy coś razem.
HIP - HOP - drugą szansą.
- 1
W dniu 21 maja, w ramach realizacji autorskiego programu profilaktyki, odbyło się II spotkanie "HIp-hop drugą szansą", w którym uczestniczyli uczniowie klas VI-VIII. Młodzi wykonawcy prezentowali swoją twórczość, natomiast prowadzący mówił o roli jaką w społeczeństwie odgrywa kultura hip-hopowa. Poruszany był temat wzajemnego szacunku oraz wyrażania własnego zdania przez młodzież. Celem spotkania było także uświadomienie oraz ograniczenie postaw i zachowań ryzykownych wśród młodzieży, a także pokazanie alternatywy na spędzanie wolnego czasu.
"Przerwa na czytanie" w naszej szkole
W dniu 15 maja nasi uczniowie i nauczyciele przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie". Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe. W naszej szkole stworzyliśmy specjalny kącik czytelniczy, gdzie na przerwach zbierali się sympatycy czytelnictwa i czytali swoje ulubione książki.
Konkurs historyczny
W sobotę 11 maja w Szkole Podstawowej w Liczu odbyła się XVIII Edycja Konkursu Historycznego "POWIŚLE I KWIDZYN W 20-LECIU MIĘDZYWOJENNYM". Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie oraz Szkoła Podstawowa w Liczu. Do konkursu zgłosiły się 24 osoby z 9 szkół z powiatu kwidzyńskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V - Kacper Świderski i Stanisław Redmer oraz uczennica klasy VI Julia Wendt. W kategorii klas IV-VIII Kacper zajął V miejsce. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu. Zdjęcia - GOK Kwidzyn.
Pierwsza pomoc w oddziałach przedszkolnych.
W dniu 15 maja odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Poprowadziła je Pani Barbara Wendt, wykwalifikowany ratownik medyczny.Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem, dlatego też już od najmłodszych lat należy instruować przedszkolaki, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. Podczas zorganizowanego spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć i zranień. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pani ratownik mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie oraz utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Dziękujemy za spotkanie
Sukces naszych tenisistów
Za nami kolejny sukces naszych młodych tenisistów. Jakub i Karol z klasy VI wywalczyli III miejsce w XXI Mistrzostwach Województwa Pomorskiego Młodzików w tenisie stołowym w grze podwójnej, Gratulujemy chłopcom i trenerowi - panu Aleksandrowi Cichockiemu.
Certyfikat Społecznie zangażowanej placówki.
Kolejne wyróżnienie szkoły za udział w programie edukacyjnym. Tym razem certyfikat SPOŁECZNIE ZAANGAŻOWANEJ PLACÓWKI od Stowarzyszenia Unicef. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji, przeprowadzeniu i udział w programie.
Przyjaźń, szacunek, tolerancja - spotkanie z panem Jankiem Melą
W dniu 12 kwietnia w naszej szkole rozpoczęliśmy realizację grantowego projektu „Wolontariat – jesteśmy na tak! Działamy, by rozwijać talenty, zainteresowania, pasje młodych, uwrażliwiać na potrzeby innych ludzi oraz wzbogacać funkcje szkoły” w ramach II edycji Konkursu „Z miłości do radości – serce rośnie” Fundacji Wawel z Rodziną. Projekt rozpoczęło spotkanie "Przyjaźń, szacunek, tolerancja" z udziałem pana Janka Meli - podróżnika, najmłodszego w historii zdobywcy biegunów – północnego i południowego w ciągu jednego roku, założyciela Fundacji "Poza Horyzonty", której głównym celem działania jest pomoc osobom po amputacjach kończyn oraz ich rodzinom. Pan Janek okazał się bardzo ciepłym, młodym człowiekiem, który zechciał swoimi doświadczeniami podzielić się z naszymi wolontariuszami i zaproszonymi gośćmi. Przekonywał, że "nie ma takiej trudności, której nie da się pokonać ani dołka, z którego nie dałoby się wyjść. Powstawanie po upadkach jest ważniejszą umiejętnością, niż zdobywanie biegunów, szczytów czy linii mety maratonu." Bazując na osobistych doświadczeniach upadania i powstawania, rozmowach z niepełnosprawnymi, których spotyka na co dzień, zainspirował nas do dalszego działania. Cytując ks. Twardowskiego: „gdyby każdy miał to samo, nikt nikomu nie byłby potrzebny” zachęcał do czynienia dobra w różnych obszarach życia.
Zaproszenie pani Barbary Dzich - opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu przyjęli nasi przyjaciele z Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Górkach, wolontariusze ze Stowarzyszenia Akwedukt, członkowie Koła Wolontariatu Szkoły Podstawowej w Liczu oraz rodzice i przyjaciele szkoły - pani Marzena Adamczyk ze stowarzyszenia "Adopciaki Kwidzyn" oraz Jolanta Kwiatkowska, która naszych uczniów zaznajamia z tajnikami języka migowego.
Program artystyczny przygotowali wspólnie wolontariusze SP Tychnowy oraz muzycznie uzdolnieni członkowie WTZ. Dziękujemy wszystkim gościom za liczne przybycie i wspólnie spędzony czas.
Kiermasz wielkanocny
Za nami już tegoroczny Kiermasz Wielkanocny. Uczniowie przygotowali występy woklane i gimnastyczne a nauczyciele wystwili "Rzepkę" Jana Brzechwy. Rodzice jak zawsze zadbali o pyszne ciasta, które z uśmiechem serwowała klasa VI. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, miłe słowa i wspólną zabawę.
Życzenia wielkanocne i informacja dla rodziców
Z okazji Świąt Wielkiej Nocy, życzymy wszystkim uczniom i ich rodzinom wielu radosnych chwil spędzonych w rodzinnym gronie. Niech te święta będą zdrowe i pogodne. Wesołego Alleluja.
Dyrektor i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Marii Kotlarz w Tychnowach
Od 18 do 23 kwietnia trwa dla uczniów szkoły przerwa świąteczna, nie ma w dni.18 kwietnia wyjazdu na basen. Oddziały przedszkolne pracują w dn.18-19 oraz 23 kwietnia w godz. 8-13.00. W tych dniach autobus nie kursuje.
Od 24 kwietnia odbywać się będą zajęcia w oddziałach przedszkolnych, wychowawczynie podejmują normalną pracę. Autobus kursuje bez zmian. Dzieci mają zapewnione posiłki.
O sytuacji w szkole od 24 kwietnia będę Państwa informowała na bieżąco. Na dzień dzisiejszy trwa strajk. Zajęcia lekcyjne będą organizowane w miarę możliwości kadrowych, na pewno dzieci będę miały zapewnione zajęcia opiekuńcze.
Bystrzak
4 kwietnia w Szkole Podstawowej w Rakowcu odbył się Powiatowy Konkurs dla Szkół Podstawowych „Bystrzak”.
Patryk Wojtaś, uczeń klasy 3, zajął w nim III miejsce. Celem konkursu było zachęcanie uczniów do pogłębiania wiedzy z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, komputerowej, umiejętne posługiwanie się czasem oraz programem do edycji tekstów Word oraz
rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i logicznego myślenia. Gratulujemy Patrykowi i wychowawczyni - pani Bożenie Grębskiej!
Innowacja pedagogiczna w edukacji wczesnoszkolnej - "Potyczki matematyczno-przyrodnicze"
Uczniowie z klas II i III rozpoczęli realizację innowacji pedagogicznej „ Potyczki matematyczno – przyrodnicze”.
Cele innowacji :
-
rozbudzanie zainteresowań matematyczno – przyrodniczych,
-
rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz wyciągania wniosków z doświadczeń przyrodniczych,
-
kształtowanie postawy twórczej,
-
rozwijanie sprawności rachunkowej,
-
kształtowanie wytrwałości, systematyczności, dokładności, inicjatywy, samodzielności,
-
wzmacnianie odporności emocjonalnej w sytuacjach trudnych, wymagających wysiłku umysłowego,
-
rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
Zakres treści :
-
prowadzenie obserwacji i dokonywanie pomiarów wybranych zjawisk pogodowych – temperatury, siły wiatru, opadów deszczu w ustalonym wymiarze czasowym. Wykonanie narzędzi do pomiaru wg instrukcji ( wiatromierz, deszczomierz). Poprawne zapisywanie pomiarów, analiza danych,
-
założenie ogródka klasowego, obserwacja, zapis wyników obserwacji, analiza danych,
-
stosowanie matematyki w życiu codziennym- ważenie produktów , planowanie zakupów, zakupy w sklepie, mierzenie i zapisywanie wyników pomiaru długości, szerokości i wysokości przedmiotów ,analiza danych.
Pierwszy etap realizacji już za nami - uczniowie założyli ogródki klasowe, z wielkim zaangażowaniem prowadzą obserwacje i zapisują ich wyniki na przygotowanych przez siebie kartach. Będziemy na bieżąco informować o postępach w realizacji innowacji.
-
XI spotkanie międzypokoleniowe
Za nami juz XI Spotkanie Międzypokoleniowe, które od początku organizujemy wspólnie z BPGK filia Tychnowy. Tym razem, naszym gościom, zaproponowaliśmy spektakl w wykonaniu młodzieży klasy VI, który w komiczny sposób przedstawił poważny temat - walkę o prawa kobiet, a panie: Agata i Agnieszka, wraz z asystentkami z klasy IV, zaprosiły na warsztaty z elementami makramy. Gwiazdą wieczoru, która zaczarowała publiczność, był zespół Cantores Novienses z Nowego, który uradował nas przepięknym recitalem. Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie i wspólnie spędzony czas, a zaangażowanym w organizację imprezy za pomoc.
Wójta Gminy Kwidzyn, pana Dariusza Wierzbę, reprezentowała sekretarz - pani Agata Szczęśniak, której szczególnie dziękujemy za zaszczycenie swoją obecnością naszego spotkania.
„Wolontariat – jesteśmy na tak! Działamy, by rozwijać talenty, zainteresowania, uwrażliwiać na potrzeby innych”
Od kwietnia przystępujemy do realizacji kolejnego projektu z zakresu wolontariatu. Nasz pomysł został wybrany spośród 200 zgłoszonych do Fundacji Wawel z Rodziną w ramach II edycji konkursu "Z miłości do radości - serce rośnie". Koordynatorem projektu jest pedagog szkolny - pani Barbara Dzich. Będzie się działo...
Serdecznie zapraszamy
Archiwum Aktualności