• INFORMACJA DOTYCZĄCA KURSOWANIA GMINNEGO AUTOBUSU W DNIACH 25 -27 maja 2021 roku

Drodzy rodzice oraz uczniowie,

podajemy informację na temat kursowania gminnego autobusu w czasie trzech dni wolnych od zajęć dydaktycznych, tj. trwania egzaminów ósmoklasistów.

Poranne godziny odjazdów z danego przystanku w dniach 25, 26, 27 maja 2021 r.:

Kamionka - godz. 07:03

Brokowo centrum - godz. 07:07

Dubiel centrum - godz. 07:15

Brachlewo - godz. 07:20

Tychnowy szkoła - godz. 07:24

Nowa Wieś Kwidzyńska - godz. 07:26

Baldram Duży - godz. 07:30

Tychnowy szkoła - godz. 07:35

Odwóz dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów po odbytych egzaminach o godz. 13:10.

Przewozy w tych dniach połączone są z Przedszkolem w Marezie.

• Spotkanie z fizyką uczniów klasy I.

• Z założenia eksperymenty są naukowe, ale stanowią też dobrą zabawę dla badawczego umysłu dziecka. Umożliwiają zrozumienie zjawisk przez samodzielne wprowadzanie czynników i obserwowanie powstałych zmian. Dziecięce eksperymentowanie to uczenie się świata, jest naturalne i wynika z potrzeby poznania.

Taką okazję mieli dzisiaj uczniowie klasy I, którzy zaproszeni zostali przez panią Anastazję Dąbrowską-Walczak, na swoją pierwszą w życiu lekcję fizyki. Podpatrywali "tańczące rodzynki" czyli analizowali siłę grawitacji i zmianę zachowania rodzynek po otoczeniu ich dwutlenkiem węgla, obserwowali rozchodzenie się fal dźwiękowych oraz sprawdzali, jakie odniesienie do fizyki ma przedszkolna zabawa w "głuchy telefon". Całość dzisiejszego spotkania, zakończyli uczestnicząc w grze planszowej, podczas której rywalizując z grupach, podsumowali zdobytą wiedzę.

• REKRUTACJA ZAKOŃCZONA

• Drodzy rodzice,

zakończyliśmy drugi etap rekrutacji do oddziału przedszkolnego i klasy I na rok szkolny 2021/22.

Lista dzieci przyjętych po II etapie do przedszkola oraz klasy I została wywieszona na drzwiach wejściowych do szkoły.

Dodatkowo została również wywieszona lista wszystkich przyjętych dzieci podczas rekrutacji do przedszkola i klasy I na rok szkolny 2021/22.

• 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

• W roku 1791 Konstytucja 3 Maja była odpowiedzią na wszystkie niedoskonałości ustroju demokracji szlacheckiej oraz próbą ratowania państwa. Znosiła zasadę liberum veto i wolną elekcję przy wyborze króla. Wprowadzała nową formę organizacji Sejmu, kadencyjność i zasadę większości głosów. Cechą charakterystyczną tego dokumentu było również objęcie pojęciem „naród” nie tylko szlachty, ale i mieszczan oraz chłopów, którzy od tej pory mieli trafić pod opiekę prawa i rządu.

Dziś Konstytucja 3 Maja winna być wzorem politycznego konsensusu. Nie tylko głęboko zakorzenionym w świadomości narodowej i patriotycznej świętem państwowym, ale i wydarzeniem, które może stanowić czynnik łączący nas jako społeczeństwo i naród. Współcześnie największą wartością Konstytucji 3 Maja jest to, że ciągle potrafimy wspólnie świętować rocznicę jej uchwalenia.

Aby uczcić 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przedstawiciele społeczności Szkoły Podstawowej im. Marii Kotlarz wraz z Przyjaciółmi ze środowiska lokalnego przygotowali projekt przybliżający treść tego dokumentu w jego oryginalnym brzmieniu.