• Regulaminy dowożenia uczniów

1.     Organizatorem dowożenia uczniów do Szkoły Podstawowej w Tychnowach jest Gmina Kwidzyn.

2.     Organizator określa dokładną trasę przewozu i wyznacza miejsca zatrzymania się autobusu szkolnego. Uczniowie wsiadają i wysiadają do i z autobusu tylko w ustalonych wcześniej miejscach.

3.     Organizator podpisuje umowę z przewoźnikiem, w której dokładnie określa warunki niezbędne do prawidłowego dowozu dzieci do i ze szkoły.

4.     Organizator podpisuje umowę z opiekunem- wychowawcą odpowiedzialnym za dzieci w czasie dowozu di i ze szkoły.

5.     Godziny odjazdu autobusu, listy uczniów dowożonych ustala dyrektor szkoły i do końca sierpnia jest zobowiązany przekazać je organizatorowi.

6.     Godziny przejazdów do i ze szkoły są dostosowane do czasu rozpoczęcia i zakończenia zajęć w szkole.

7.     Autobus odjeżdża z wyznaczonego przystanku o godzinie ustalonej w planie dowozów po stwierdzeniu obecności uczniów.

8.     Za bezpieczeństwo uczniów dochodzących do autobusu oraz powracających do domu po przybyciu autobusem do swojej miejscowości odpowiedzialność ponoszą rodzice.

9.     W przypadku awarii autobusu opiekun- wychowawca wspólnie z kierowcą podejmują decyzję o dalszych działaniach mających na celu w pierwszej kolejności zapewnienie bezpieczeństwa uczniom.

10. Szkoła oraz rodzice mają obowiązek reagowania na zgłoszenia opiekuna- wychowawcy dotyczące negatywnych zachowań uczniów. Jeżeli rodzice nie reagują na skargi opiekun- wychowawca ma prawo odmówi uczniowi korzystania z dowożenia.

11. Uczeń dowożony może wrócić innym kursem pod warunkiem posiadania od rodziców pisemnej zgody, którą uczeń zobowiązany jest przekazać opiekunowi- wychowawcy.

12. Rodzic, który odbiera dziecko ze szkoły własnym środkiem transportu zobowiązany jest do poinformowania o tym opiekuna- wychowawcę.

13. Rodzic, który oprócz własnego dziecka, chce odebrać również inne dziecko musi posiadać pisemną zgodę rodziców tegoż dziecka, którą przedkłada opiekunowi- wychowawcy.

14. W przypadkach opisanych w pkt. 12, 13, 14 odpowiedzialność za odbierane dzieci przejmuje rodzic.

15.  Z autobusu szkolnego korzystają pracownicy szkoły i uczniowie, którzy posiadają bilet przejazdu.

OBOWIĄZKI OPIEKUNA – WYCHOWAWCY.

1.     Opiekun- wychowawca autobusu szkolnego jest odpowiedzialny za dowożonych uczniów od chwili wejścia do chwili przekazania ich szkole oraz od chwili odebrania ich ze szkoły do chwili opuszczenia przez ucznia autobusu na przystanku w swojej miejscowości.

2.     Opiekun – wychowawca jest odpowiedzialny za przestrzeganie zasad zawartych w niniejszym regulaminie, decyduje o wpuszczeniu i wypuszczeniu uczniów z autobusu w odpowiednich miejscach ( wcześniej ustalonych przez dyrekcję i organizatora przewozów).

3.     Opiekun – wychowawca zapoznaje uczniów z regulaminami dotyczącymi prawidłowego i bezpiecznego dowozu ich do i ze szkoły.

4.     Opiekun – wychowawca podejmuje decyzje, co do dalszego postępowania w razie awarii lub wypadku oraz sprawuje opiekę nad dowożonymi uczniami, zapewniając im pełne bezpieczeństwo do czasu przyjazdu pojazdu zastępczego.

5.     Opiekun – wychowawca prowadzi zeszyt obecności uczniów, notuje uwagi dotyczące negatywnych zachowań uczniów – dzieli się swoimi spostrzeżeniami z dyrekcją szkoły, nauczycielami – wychowawcami, a także z rodzicami.

6.     Na początku każdego roku szkolnego wyznacza każdemu uczniowi stałe miejsce w autobusie.

7.     Odprowadza pod drzwi wejściowe szkoły dowożonych uczniów.

8.     Podczas odwożenia do domu odbiera uczniów spod drzwi szkoły, prowadzi ich do autobusu i wpuszcza zgodnie z ustalonym porządkiem, pojedynczo, zaznaczając obecności.

9.     Sprawdza bezpieczną odległość uczniów od drzwi i ich zamkniecie.

10.  Zajmuje miejsce tak, aby mieć dobrą widoczność na obserwację zachowania uczniów i daje sygnał kierowcy do rozpoczęcia jazdy.

11. Sprawdza czystość w autobusie i zgłasza usterki kierowcy.