
Obniżenie wieku szkolnego to zmiana, pozwalająca na lepsze przygotowanie dzieci do wyzwań,
przed którymi staną w dorosłym życiu.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do udziału w akcji „Mam 6 lat", skierowanym do rad rodziców w szkołach i przedszkolach aby umożliwiać przyjazną adaptację dzieci 6-letnich do edukacji szkolnej oraz wsparcie współpracy między radami rodziców.
Stopniowe wprowadzanie wcześniejszej edukacji pozwala szkole dobrze przystosować się do nauczania dzieci młodszych a promowanie działań naszej szkoły ma informować rodziców i wspomagać przyjazne przejście z przedszkola do I klasy. Poprzez włączenie się w akcje Rodziców, będziemy wdrażać kolejne zmiany wierząc, że w ten sposób nasze szkoła stanie się przyjazna, bezpieczne i gotowe na przyjęcie sześciolatków.
Przyszły rok szkolny jest ostatnim, w którym to rodzice sześciolatków będą samodzielnie decydować o wcześniejszej edukacji swoich dzieci. W roku szkolnym 2014/2015 wszystkie dzieci sześcioletnie będą już objęte obowiązkiem szkolnym.
Naszym wspólnym pragnieniem jest stworzenie dzieciom jak najlepszych warunków do spotkania z przyjazną szkołą.
Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dziecko w ramach edukacji przedszkolnej m.in. uczy się funkcjonowania w grupie, rozwija umiejętności mówienia (słuchania, opowiadania, odpowiadania na pytania) oraz umiejętności manualne (wycinanie, rysowanie). Jeśli więc rodzice dziecka sześcioletniego podejmą decyzję, aby dziecko nie podejmowało nauki w szkole podstawowej i dziecko pozostanie jeszcze rok w edukacji przedszkolnej, będzie ono doskonalić i rozwijać posiadane umiejętności.
Diagnoza gotowości do nauki
W roku szkolnym poprzedzającym termin możliwego rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole nauczyciele wychowania przedszkolnego będą przeprowadzać diagnozę gotowości do nauki szkolnej. Celem diagnozy jest zgromadzenie informacji, które mogą pomóc:
-
rodzicom, aby poznali stan gotowości swojego dziecka do podjęcia nauki w szkole i mogli je odpowiednio do potrzeb w osiąganiu tej gotowości wspomagać,
-
nauczycielom przedszkola przy opracowaniu i realizowaniu indywidualnego programu wspomagania rozwoju dziecka, który będzie realizowany w roku poprzedzającym możliwe rozpoczęcie nauki w szkole w okresie od stycznia do maja,
-
pracownikom poradni psychologiczno-pedagogicznej, do której zostanie skierowane dziecko w przypadku zaobserwowania przez nauczyciela przedszkola potrzeby pogłębionej diagnozy związanej ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi dziecka.ORE_MEN_Ulotka_297x210mm_2012_11_29_e_drukCMYK.pdf