• Poczytaj trochę historii

Szkoła Podstawowa w Tychnowach powstała w roku 1945. Pierwszym kierownikiem szkoły został pan Leon Gierasimowicz. Nauczyciele wraz z rodzicami i dziećmi wspólnie sprzątali budynek szkolny, częściowo zniszczony podczas wojny. Zdobywano szyby do wybitych okien, ławki i krzesła do klas, drzwi i deski na podłogi. Siedziba szkoły mieściła się w dwóch budynkach poniemieckich – tzw. „budynek górny” (położony na górce) i „budynek dolny” (położony niżej), w którym dodatkowo w latach 1952-58 mieściło się jeszcze przedszkole.

Po reorganizacji w 1966 roku Szkoła Podstawowa w Tychnowach stała się szkołą ośmioklasową, konieczna więc była rozbudowa placówki. Prace rozpoczęto w 1969 roku przy dużym udziale okolicznych mieszkańców, którzy pomagali przy dowozie materiałów budowlanych i przy ich rozładowywaniu. Budowany pawilon szkolny (dzisiejszy „łącznik”) został oddany do użytku z dniem 1 września 1970 roku. Następnie podjęto się przebudowy starego budynku szkolnego i połączenia go z nowopowstałym pawilonem. Prace ukończono w lutym 1971 roku.

Staraniom pracowników szkoły i okolicznych mieszkańców zawdzięczać należy decyzję
          o dalszej rozbudowie placówki.

W grudniu 1991 roku odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej szkoły. Ogromny wkład w budowę wnieśli miejscowi rolnicy i rodzice uczniów, którzy wykonali wiele prac, a także Rada Gminy i Bank Spółdzielczy w Kwidzynie, którzy udzielili pomocy finansowej.

Już 25 stycznia 1993 roku oddano do użytku nową salę gimnastyczną. 15 lutego 1994 dokonano uroczystego otwarcia nowej szkoły. 13 stycznia 1995 roku obchodzono 50 – lecie Szkoły Podstawowej w Tychnowach. Spotkali się ci, którzy tworzyli historię tej placówki: nauczyciele, pracownicy obsługi, absolwenci, rodzice. Z tej okazji przygotowano, izbę pamięci. Zgromadzono w niej stare fotografie i dokumenty ilustrujące historię szkoły, a także dzienniki lekcyjne i stare kroniki.

1 września 1999 roku w wyniku reformy oświaty Szkoła Podstawowa w Tychnowach została przekształcona w sześcioklasową.

28 maja 2015 r. Rada Gminy Kwidzyn, na wniosek społeczności szkolnej, przyjęła uchwałę
          o nadaniu Szkole Podstawowej w Tychnowach imienia Marii Kotlarz.

25 września 2015 r. obchodziliśmy 70-lecie szkoły z uroczystością nadania szkole imienia
          i prawa posiadania sztandaru.

Od 1 września 2017 r. jesteśmy znowu szkołą ośmioklasową.