- Statut szkoły
- Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania
- Regulamin Pracy Oddziałów Przedszkolnych oraz Regulamin Godzin Ponadwymiarowych
- Program wychowawczo - profilaktyczny
- Regulamin świetlicy
- Wewnatrzszkolny Program Doradztwa Zawodowego
- Regulamin stołówki szkolnej oraz korzystania ze stołówki szkolnej
- Regulamin korzystania z szatni
- Procedura wydawania duplikatów
- Regulaminy dowożenia uczniów
- Regulamin korzystania z placu zabaw
- Regulamin korzystania z szafek uczniowskich
- Regulamin korzystania z darmowych podręczników.
- Procedury działań interwencyjnych.
Regulamin korzystania z placu zabaw
Regulamin
korzystania z placu zabaw w Szkole Podstawowej w TychnowachPodstawa prawna
1. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty / Dz. U. z 1996r. Nr 67, poz. 329 z późniejszymi zmianami/.
2. Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach ( Dz. U. z 22 stycznia 2003r. Nr 6, poz. 69 ).
- Regulamin obowiązuje cały personel zatrudniony w Szkole Podstawowej w Tychnowach oraz dzieci, rodziców i osoby upoważnione do odbioru dzieci.
- Plac zabaw zlokalizowany jest na boisku szkolnym
- W czasie pobytu dzieci na placu zabaw furtka wejściowa i brama powinny być zamknięte. Odpowiedzialni za to są nauczyciele przedszkola.
- W czasie pobytu dzieci na placu zabaw furtka wejściowa i brama powinny być zamknięte. Odpowiedzialni są za to nauczyciele pełniący dyżur.
- Za bezpieczeństwo uczniów podczas zajęć na placu zabaw odpowiadają opiekunowie grupy.
- Nie wolno ani na chwilę pozostawiać wychowanków na placu zabaw bez opieki nauczyciela lub osoby dorosłej będącej pracownikiem placówki.
- Podczas niektórych zabaw należy asekurować wychowanków przed upadkiem lub uderzeniem.
- Podczas pobytu dzieci na placu zabaw nauczyciele organizują gry i zabawy, zajęcia sportowe, prace badawcze, prace gospodarcze oraz zabawę swobodną.
- Nauczyciele i personel szkoły nie gromadzą się w jednym miejscu lecz współdziałają z dziećmi.
- Każdorazowo przed wejściem na plac zabaw nauczyciel zobowiązany jest do zawierania ustnych umów z dziećmi warunkujących ich bezpieczeństwo oraz do egzekwowania przestrzegania tychże umów (np. rozmowy bezpośrednio przed wejściem i odpowiednie zapisy w dzienniku)
- Bezpośrednio przed każdym wyjściem na plac zabaw woźny sprawdza teren, likwiduje ewentualne niebezpieczeństwa i zgłasza ten fakt nauczycielowi.
- W razie stwierdzenia nieprawidłowości, nauczyciel nie powinien wyprowadzać wychowanków na plac zabaw oraz niezwłocznie powiadomić o tym fakcie Dyrektora Szkoły.
- Za utrzymanie w czystości placu, systematyczny przegląd, konserwację i naprawę urządzeń odpowiedzialny jest pracownik gospodarczy/woźny.
- Pracownik gospodarczy codziennie rano przeprowadza przegląd urządzeń ogrodowych w przypadku stwierdzenia uszkodzeń podejmuje natychmiastowe działania naprawcze oraz wykonuje czynności porządkowe polegające na usunięciu zanieczyszczeń, fakt wykonania czynności potwierdza podpisem na „Karcie monitoringu placu zabaw”.
- Częstotliwość kontroli zależy od intensywności korzystania z placu zabaw. Kontrola powinna być wykonywana z częstotliwością raz na dzień w okresie wiosennym, letnim, jesiennym podczas intensywnego korzystania z placu zabaw. W okresie zimowym gdy pogoda nie sprzyja korzystaniu z placu zabaw kontrola może być przeprowadzana raz na miesiąc.
- Dzieci mogą korzystać ze wszystkich zabawek i urządzeń ogrodowych pod warunkiem, że nie stwierdzono w nich żadnych usterek, oraz z tych przy których bezpieczeństwa pilnuje osoba dorosła. Dzieci powinny korzystać ze sprzętu i zabawek na terenie szkoły w sposób bezpieczny i zgodnie z zasadami ich użytkowania (prawidłowy siad na huśtawkach, prawidłowe trzymanie uchwytów, nie wchodzenie na górne części urządzeń - nie przeznaczone do zabaw itp.).
- Nauczyciel dba o stosowny ubiór dziecka, odpowiedni do pory roku i panującej temperatury (konsultacje z rodzicami)
- W czasie dużego nasłonecznienia rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dzieci w odpowiednie nakrycie głowy, dzieci powinny przebywać w zacienieniu i mieć stały dostęp do napojów
- Na terenie placu zabaw mogą przebywać tylko dzieci, nauczyciele, rodzice i osoby upoważnione do odbioru dzieci.
- Na terenie placu zabaw zakazuje się:
-niszczenia sprzętu i urządzeń
-zaśmiecania terenu
-niszczenia zieleni
-wprowadzania zwierząt.- Dziecko pod opieką rodzica/prawnego opiekuna nie powinno przebywać na terenie placu zabaw, jeżeli jest on w danej chwili wykorzystywany przez dzieci nadal pozostające pod opieką nauczyciela.
- Na terenie placu zabaw obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu i palenia papierosów.
- Wszyscy przebywający na placu zabaw powinni przestrzegać porządku.
- W czasie pobytu na placu zabaw, dziecko może skorzystać z toalety znajdującej sięw budynku szkoły, udając się do niej tam i z powrotem za zgodą nauczyciela.
- W razie wypadku nauczyciel w pierwszej kolejności udziela pomocy dziecku poszkodowanemu, po czym powiadamia dyrektora szkoły oraz rodziców.
- Na plac zabaw może być wynoszony za zgodą nauczyciela sprzęt sportowy i inne przybory do zabaw oraz koce do odpoczynku.
- Po każdym pobycie na placu zabaw, nauczyciel wraz z dziećmi porządkuje wszystkie zabawki, sprzęt gromadząc go w wyznaczonym miejscu.
- Każdy pobyt na placu zabaw jest związany z ogromną odpowiedzialnością osób sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem dzieci powierzonych ich opiece. Dlatego też, osoby te powinny dołożyć wszelkiej staranności w wykonywaniu swoich obowiązków i zwracać uwagę na inne, nie ujęte w niniejszym regulaminie sytuacje
i zdarzenia, mogące mieć wpływ na zapewnienie pełnego bezpieczeństwa osób przebywających na terenie szkolnego placu zabaw. . - Dyrektor Szkoły nie odpowiada za wypadki osób, które korzystają z placu zabaw bez jego zgody i poza godzinami otwarcia placówki.